top of page

                                   Фізика навколо нас: цікаві факти

Сім кольорів веселки 

Цікаві факти про фізику можуть стосуватися навіть веселки! Кількість кольорів в ній визначив Ісаак Ньютон. Таким явищем, як веселка, цікавився ще Аристотель, а перським вченим суть її відкрилася ще в 13-14 столітті. Тим не менше ми керуємося описом веселки, яке зробив Ньютон у своїй роботі «Оптика» в 1704 році. Він виділив кольору з допомогою скляної призми.

Якщо уважно подивитися на веселку, то можна побачити, як кольори плавно перетікають з одного в інший, утворюючи величезну кількість відтінків. І Ньютон спочатку виділив п’ять основних: фіолетовий, блакитний, зелений, жовтий, червоний. Але вчений володів пристрастю до нумерології, і тому захотів привести кількість квітів до містичної цифру «сім». Він додав до опису веселки ще два кольори – помаранчевий і синій. Так вийшла семибарвна веселка.

 

Форма рідини

Фізика навколо нас. Цікаві факти можуть здивувати нас, навіть якщо справа стосується такої звичної речі, як звичайна вода. Ми всі звикли думати, що рідина не має власної форми, про це говорить навіть шкільний підручник з фізики! Однак це не так. Природна форма рідини – куля.

 

 

Висота Ейфелевої вежі

 

Яка точна висота Ейфелевої вежі? А це залежить від погоди! Справа в тому, що висота вежі коливається на цілих 12 сантиметрів. Це відбувається від того, що в жарку сонячну погоду будова нагрівається, і температура балок може доходити до 40 градусів за Цельсієм. А як відомо, речовини можуть розширюватися під впливом високої температури.

 

 

 

 

Відчайдушні вчені

 

Цікаві факти про вчених-фізиків можуть бути не тільки цікавими, але й розповідати про їх самовідданості і відданості улюбленій справі. Під час вивчення електричної дуги фізик Василь Петров видалив верхній шар шкіри на кінчиках пальців, щоб відчувати слабкі струми.

А Ісаак Ньютон ввів у власний очей зонд, щоб зрозуміти природу зору. Вчений вважав, що ми бачимо тому, що світ тисне на сітківку.

 

 

 

 

 

Хиткі піски

Цікаві факти про фізику можуть допомогти зрозуміти властивості такої цікавої речі, як хиткі піски. Вони являють собою неньютоновску рідину. Людина або тварина не можуть зануритися в сипучий пісок повністю з-за високої в’язкості, але і вибратися з нього дуже складно. 

Щоб витягнути ногу з  піску, потрібно докласти зусилля, порівнянні з підняттям легкового автомобіля.

У ньому не можна потонути, але небезпека для життя представляэ зневоднення. При попаданні в сипучий пісок потрібно лягти на спину і чекати допомоги.

 

 

Надзвукова швидкість

Ви знаєте, яким було перше пристосування, яке переважає звуковий бар’єр? Звичайний пастуший батіг. Клацання, лякаюче корів, це не що інше, як бавовна при подоланні швидкості звуку! При сильному ударі кінчик батога рухається так швидко, що створює ударну хвилю в повітрі. Те ж саме відбувається з літаком, який рухається з надзвуковою швидкістю.

 

 

Фотонні сфери

 

Цікаві факти про фізику і природу чорних дір такі, що іноді просто неможливо навіть уявити собі реалізацію теоритичних викладок. Як відомо, світло складається з фотонів. Потрапляючи під вплив гравітації чорної діри фотони утворюють дуги, області, де вони починають обертатися по орбіті. Вчені вважають, що якщо помістити людину в таку фотонних сферу, то він зможе побачити власну спину.

 

Експерименти на людях

 

В 1746 році французький фізик і, за сумісництвом, священик Жан-Антуан Нолле досліджував природу електричного струму. Вчений вирішив дізнатися, яка швидкість електричного струму. Ось тільки як це зробити в умовах монастиря…

Фізик запросив на експеримент 200 ченців, поєднав їх з допомогою залізних дротів і розрядив у бідолах батарею з недавно винайдених лейденських банок (вони є першими конденсаторами). Всі ченці відреагували на удар одночасно, і це дало зрозуміти, що швидкість струму надзвичайно висока.

 

 

bottom of page